Принцип дії індуктивних датчиків полягає в виявленні металевих об'єктів у непосередній близькості до чутливого елемента. Вони нечутливі до інших матеріалів. В різних датчиках може бути різна відстань виявлення. Це зумовлено конструктивним виконанням конкретного датчика та типом металу, який потрібно виявляти. Кожен виробник, як правило, вказує ці параметри в технічній документації.

На сьогоднішній день ринок може похвалитися великою кількістю індуктивних датчиків наближення, які відрізняються між собою за певним критерієм. Незважаючи на це, всі вони мають схожу будову і принцип роботи. На малюнку  показана загальна структура датчика наближення з індуктивним чутливим елементом.

Як видно з малюнка, за допомогою високочастотного генератора в обмотці чутливого елемента створюється електромагнітне поле. При наближенні до датчика металевого предмета відбувається зміна параметрів цього поля, яка подальше фіксується тригерною схемою. Вихід тригера управляє ключовим елементом, який може перемикати невелике навантаження у вигляді реле та інших подібних пристроїв. Більшість датчиків також обладнані індикатором спрацювання у вигляді світлодіода. Цей підхід дозволяє оцінити справність датчика і виконати його калібрування під час монтажу. На схемі представлений один із варіантів схемної реалізації індуктивного датчика наближення

Типи виходів

Індуктивні датчики наближення можуть мати різні схемні рішення вихідних каскадів, що іноді є визначальним моментом у виборі. Існують такі типи виходів:

Звичайний транзисторний вихід типу N-P-N; NPN

Звичайний транзисторний вихід типу P-N-P; PNP

Релейний вихід - переважно використовується в великогабаритних датчиках. Особливість релейного виходу полягає в гальванічній відмінності між схемою живлення датчика та комутуючими контактами, що дозволяє живити навантаження будь-якою напругою.

Відмінність між виходами N-P-N та P-N-P

Як вже було зазначено раніше, індуктивні датчики наближення з транзисторним виходом можуть мати різну провідність (N-P-N або P-N-P). Відмінність між цими датчиками полягає в тому, які полюси комутуються через навантаження. Датчик з виходом P-N-P комутує позитивний полюс живлення, а N-P-N - негативний. Це більш наглядно відображено на схемі: